Stožec a okolí

Krásná lokalita v hloubi Šumavy

Stožec

Obec Stožec leží pod stejnojmennou horou (1065 m) na Studené Vltavě v srdci Národního parku Šumava. Nachází se v nadmořské výšce 780 metrů.

Malebná vesnička Stožec vznikla jako původní dřevařská osada v 16. století, přesný rok založení nám však není znám, první písemná zmínka se objevila roku 1769.

Stožec byl vyhlášen svoji pilou na rezonanční dřevo. Společně s pilou na Modravě byly jedinými svého druhu na Šumavě. Nejkvalitnější ozvučné dřevo z nedotčených stožeckých lesů bylo žádané i mezi výrobci hudebních nástrojů.

Schwarzenberkové zřídili v rámci svého panství ve Stožci také pstruží líheň.

S touto líhní je spjat i název pověstného a dosud existujícího hostince a  hotelu U Pstruha.
Právě hotel U Pstruha se stal v únoru roku 1850 místem velice zajímavé události v historii obce a to největší pytlácké bitvy v Evropě.
Bavorští pytláci si tu tehdy vyřizovali účty se svými nepřáteli, lesníky.
V hojném počtu ozbrojených mužů zaútočili na obec a velmi dlouho obléhali místní lesníky, kteří se zabarikádovali v hotelu Pstruh.

Tato událost si vyžádala i oběti na životech a doposud je opředena mnoho vyprávěními starousedlíků.

Archiv magazínu Koktejl: Pytlácké války

Železnice se do Stožce dostala v roce 1910. Tehdy byla vystavěna jedna z opravdu posledních lokálních tratí u nás vůbec, tato vedla z Černého Kříže přes Stožec na státní hranici do Nového Údolí.

Právě tato železnice napomáhá propagaci a nostalgii dnešního Stožce a to nejen tradičními jízdami autentických parních vlaků.

Po několik teplých jarních a letních měsíců v roce se nádraží ve Stožci stává základnou historické parní lokomotivy a soupravy dobových železničních vozů. Některé jízdy okomentují drážní nadšenci, kteří tyto stroje pomáhali takříkajíc „vrátit do života“ a to po dlouhých letech zapomnění, za minulého režimu…

Krajinné krásy tohoto místa, jsou nezaměnitelné a nezpochybnitelné.

Nabízí se Vám kilometry a kilometry nádherné přírody, nejrůznějšího sportovního vyžití, v podobě cyklistických i běžkařských upravených tras ale i obyčejná možnost houbaření v bohatých šumavských hvozdech.

V letních měsících je velmi oblíbená a v Čechách jedinečná,cesta mezi Stožcem a Novou Pecí ,kterou využívají předevšímsportovci na inlinech, ale i cyklisté a koloběžkáři.
Cesta je 16 km dlouhá, vede po rovině, krásnou krajinou podél toku Studené Vltavy a posléze, po soutoku Teplé a Studené Vltavy, podél Vltavy a svým hladkým asfaltovým povrchem a upravenými železničními přejezdy, dopřává jedinečný zážitek především, již pro výše zmíněné, kolečkové brusle.
Komu se nechce absolvovat zpáteční cestu a mít v nohou 32 km, může využít cesty vláčkem, který jezdí v pravidelných, častých intervalech a zastávka ve Stožci je 50 m od apartmánů.

Cyklisté mohou využít další nenáročnou trasu po vrstevnici podél Schwarzenberského kanálu, ujet lehce desítky a desítky kilometrů kolem portálů Schwarzenberského kanálu, Jeleních Vrchů s občerstvením a dále přes Rosenauerovu kapličku až na úroveň rakouské strany Lipna (Přední Zvonková, Zadní Zvonková) a dále.
Samozřejmě se najdou i trasy pro náročné, mezi kterépatří např. výšlap či výjezd na Plešné jezero anebo dlouhá trasa po červené turistické značce při hranici s Německem přes Strážný kupř. až do Borových Lad a zpět (cca 70 km) nebo ještě dále na Bučinu, přes Stráž a pod Černou Horou přes prameny Vltavy až do Kvildy.

 V zimě je okolí Stožce protkáno mnoha kilometry upravovaných běžeckých stop , jak na české, tak především německé straně.
Jistotou je vždy běžecká stopa z Haidmühle po náspu bývalé železniční trati směr Altreichenau, Neureichenau, Jandelsbrunn až do Waldkirchenu a to i za nepříliš příznivých sněhových podmínek.
Tutéž trasu je možné samozřejmě využít i v létě na kole.

Pokud sněhové podmínky nedovolí absolvovat cestu na běžkách mezi Stožcem a Novým Údolím, kde se běžkaři napojí na strojově upravenou stopu v Haidmühle, možno popojet jednu zastávku vlakem ze Stožce směr Nové Údolí a nastoupit do stopy teprve poté.

Výše položené běžkařské okruhy, cca 1000 m.n.m. možno nalézt na německé straně ihned za hranicí doprava směr Mitterdorf, kde je možnost i sjezdového lyžování pro nenáročné.

Jedna sedačková lanovka a několik kotev je rozmístěno po nepříliš strmých stráních. Pod hlavní komunikací ,přes kterou je nutno lyže sundat a přenést ,nadmostění jako je u zrušené sjezdovky Třístoličník, prozatím chybí ,se nachází jediná černá sjezdovka,Kislingerlift.

72 km upravovaných běžeckých tratí se nachází v Rakousku nedaleko za hraničním přechodem Zadní Zvonková v areálu Schoneben.

Špičkový areál pro sjezdaře je na rakouské straně Šumavy a nese název Hochficht, kde spojením dvou kopců vznikl největší lyžařský areál v Bohmerwaldu,celkem 21km sjezdových tratí.

Od loňské sezony se chlubí i novou kabinovou lanovkou.
Bližší info na www.hochficht.at.

Pro mnohé, má Stožec a jeho okolí nepochybně genius loci, doufáme,že učaruje i Vám a Vašim blízkým.

Přejeme Vám krásný pobyt!

Další odkazy ke Stožci

TV Jéčko
Blog Ilcik
Kudy z nudy
Zoomagazín
Cyklotoulky
Jeleni
Toulavá kamera